Dlaczego warto umiejętnie składać koszulki?

Składanie koszulek może wydawać się banalnym zadaniem, ale ma kilka kluczowych korzyści. Po pierwsze, dobrze złożone koszulki zajmują mniej miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni. Po drugie, odpowiednie składanie zapobiega powstawaniu zagnieceń, co oznacza mniej czasu spędzonego na prasowaniu. Po trzecie, łatwiej jest utrzymać porządek w szafie, co przekłada się na szybsze i łatwiejsze komponowanie codziennych stylizacji.

Jak składać koszulki – 4 metody, które warto znać

Jak składać koszulki? Wypróbuj 4 niezawodne sposoby, które ułatwią codzienne kompletowanie stroju:

Metoda klasyczna – koszulka złożona w prostokąt

  1. Połóż koszulkę na płaskiej powierzchni – najlepiej zrobić to na czystym stole lub łóżku. Koszulka powinna być rozłożona przodem do dołu.
  2. Złóż koszulkę na pół wzdłuż – złóż rękawy na siebie tak, aby leżały płasko wzdłuż tułowia.
  3. Złóż koszulkę na dwie lub trzy części, formując kompaktowy prostokąt.

Metoda rolowania, czyli jak składać koszulki przed spakowaniem do walizki

  1. Połóż koszulkę przodem do góry na czystej, płaskiej powierzchni.
  2. Złóż rękawy do środka – ułóż je równolegle do tułowia.
  3. Zroluj koszulkę od dołu do góry – zacznij od dolnego brzegu i zwijaj koszulkę w stronę dekoltu. Uzyskasz zwarty rulon, który jest idealny do zapakowania do walizki, gdyż zajmuje mało miejsca i nie gniecie się.

Metoda składania koszulki w trzech ruchach

  1. Rozłóż koszulkę płasko przodem do góry.
  2. Na koszulce wyznacz oczami wyobraźni dwie lnie – poziomą, biegnącą w połowie jej wysokości oraz pionową od krawędzi dekoltu do dolnego brzegu koszulki.
  3. Lewą dłonią złap koszulkę w punkcie przecięcia się obu linii, a prawą chwyć dół T-shirtu w miejscu, w którym kończy się pionowa linia.
  4. Cały czas trzymając dół koszulki, przyciągnij go do dekoltu w miejscu, w którym pionowa linia ma swój początek.
  5. Podnieś koszulkę i energicznie ją strzepnij. T-shirt złożony w perfekcyjny prostokąt gotowy!

Metoda składania koszulek według Marie Kondo

  1. Jak zastosować technikę Marie Kondo? Rozpocznij od wyprostowania koszulki na płaskiej powierzchni: połóż koszulkę przodem do góry na stole lub łóżku.
  2. Złóż jeden bok koszulki do środka: weź bok koszulki i złóż go w kierunku środka tak, aby rękaw leżał równolegle do krawędzi koszulki. Rękaw zwiń do wewnątrz, tworząc prostokątny kształt.
  3. Powtórz czynność po drugiej stronie: złóż drugi bok koszulki tak, aby koszulka przyjęła postać wąskiego, długiego prostokąta.
  4. Złóż koszulkę na trzy lub na cztery części i gotowe!
@thehomet

Is Marie Kondo the master of folding shirts? Well we’ll see about that!

♬ original sound - TheHomeT

Jak dbać o koszulki po złożeniu?

Uprane i poskładane koszulki warto także odpowiednio przechowywać! Unikaj przepełniania szafy – dzięki temu Twoje ubrania nie będą się gniotły i będzie łatwiej znaleźć Ci znaleźć to, którego akurat będziesz potrzebować. Mniej odzieży w szafie to także lepsza wentylacja, a co za tym idzie – świeżość i przyjemny zapach nawet po długim czasie.

Zobacz też: Jak dbać o ubrania, by służyły dłużej? Tajniki prania i przechowywania bawełny, lnu czy jedwabiu

Organizacja szafy – o czym jeszcze warto pamiętać?

  1. Używaj organizerów: dzięki pudełkom, pojemnikom i separatorom łatwiej jest utrzymać porządek w poskładanych koszulkach.
  2. Regularnie przeglądaj swoją garderobę i pozbywaj się rzeczy, których już nie nosisz. 
  3. Wypróbuj organizację odzieży zgodną z zamysłem Marie Kondo. Zamiast poziomo na półkach w szafie, koszulki możesz układać pionowo, w szufladzie. Dzięki tej metodzie każda z nich będzie widoczna na pierwszy rzut oka, a wyjmowanie ich stanie się znacznie łatwiejsze.
  4. Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej lub pralkosuszarki, składaj koszulki od razu po wyjęciu, kiedy są jeszcze ciepłe – dzięki temu prasowanie stanie się znacznie prostsze, a być może nawet uda Ci się uniknąć tego obowiązku.