Jak korzystać z sauny w bezpieczny sposób?

Wiele osób regularnie korzysta z sauny. Nic dziwnego – w końcu nawet pojedyncza sesja pozwala się odprężyć i zrelaksować, a poza tym ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nigdy dotąd nie korzystałaś z sauny i nie wiesz, jak z niej korzystać, a teraz chciałabyś się tam wybrać i sprawdzić, czy to coś dla Ciebie? Aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić tam czas, stosuj się do podstawowych zasad korzystania z tego rodzaju miejsc.

Pamiętaj więc, by:

  • Nie wybieraj się tam bezpośrednio po posiłku, ale i nie korzystaj z sauny na czczo lub wtedy, gdy jesteś głodna. W drugim przypadku może to doprowadzić do omdlenia, w pierwszym – do nie najlepszego samopoczucia podczas sesji. Najlepiej, jeśli zaczekasz z wyjściem do sauny, aż minie godzina od spożywanego przez Ciebie posiłku;
  • Zrezygnuj z biżuterii. Nie powinna być ona wnoszona na teren sauny, ponieważ nagrzane srebro czy złoto może spowodować oparzenia;
  • Do sauny nie wnoś także telefonu i innego sprzętu elektronicznego. To niedozwolone, a poza tym w ten sposób mogłabyś je łatwo zniszczyć;
  • W środku zachowaj ciszę. Skup się na tym, by odpocząć, zrelaksować się, cieszyć chwilą. Nawet jeśli nie jesteś sama, ogranicz rozmowy do minimum – jeśli będziesz dużo mówić, zakłócisz spokój innym osobom;
  • Jeśli w którymkolwiek momencie zrobi Ci się niedobrze, poczujesz zawroty głowy lub duszności, natychmiast wyjdź na zewnątrz i pozwól organizmowi ochłonąć.

 Co powinnaś zrobić przed wejściem do sauny?

Nim jeszcze znajdziesz się w saunie, powinnaś się odpowiednio przygotować do tego szczególnego rodzaju odpoczynku. Na pewno powinnaś wziąć prysznic, a podczas mycia skupić swoją uwagę na stopach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko roznoszenia bakterii. Z kolei obmycie się pod prysznicem pozwoli nawilżyć skórę i przygotować się na zmianę temperatury powietrza.

Pamiętaj, aby po kąpieli, koniecznie wytrzeć się do sucha. Do samej strefy saun zabierz ze sobą dwa ręczniki – jednym z nich się owiniesz, drugi natomiast podłożysz w miejscu, w którym będziesz chciała usiąść. Z jednej strony zapobiegniesz roznoszeniu bakterii, z drugiej natomiast zminimalizujesz ryzyko poparzeń (metal lub drewno mogą się mocno nagrzewać).

Jak korzystać z sauny parowej i suchej?

Kiedy wybierasz się na seans do sauny, musisz się najpierw dowiedzieć, z jaką sauną masz do czynienia – parową czy suchą. To bardzo istotne, ponieważ w każdym przypadku wizyta w środku będzie wyglądała nieco inaczej.

  • Sauna parowa – do tej sauny najlepiej wejść nago, ponieważ ręcznik bardzo szybko nabierze wilgoci od pary i stanie się bardzo ciężki, jednocześnie powodując dyskomfort. Najlepiej przed zajęciem miejsca spłukać podłogę wodą. Korzystając z sauny parowej, możesz stać, siedzieć lub leżeć – w zależności od tego, jak Ci wygodniej. Choć nie powinnaś się raczej okrywać, możesz zabrać ze sobą ręcznik, który posłuży Ci za miejsce do siedzenia. Pojedynczy czas nagrzewania w saunie parowej powinien wynosić od 5 do 15 minut. Pamiętaj jednak, aby łącznie czas takich seansów nie przekraczał on 30 minut (możesz wybrać się na trzy seanse po 10 minut bądź na przykład po 5, 15 i 10).
  • Sauna sucha – do tej sauny możesz zabrać ręcznik czy szlafrok, którym okryjesz swoje ciało. Pamiętaj, żeby skóra i włosy były dobrze osuszone. Ustawione tam drewniane ławy są skonstruowane na podobieństwo stopni (konstrukcja piętrowa). Zwykle na początku seansu poleca się ułożyć płasko na jednym z wyższych poziomów lub usiąść ze stopami opartymi na ławce, a pod koniec zejść niżej i tam chwilę odpocząć. Warto spędzić w saunie od 5 do 15 minut, potem wyjść z niej i spłukać ciało chłodną wodą, a następnie dokładnie je wysuszyć. Potem możesz wrócić do sauny i wszystko powtórzyć.

Jak często korzystać z sauny?

Na pewno zastanawiasz się, jak często korzystać z sauny, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Jeśli chcesz regularnie korzystać z sauny, możesz pomyśleć o odwiedzaniu jej raz lub dwa razy w tygodniu. Większa częstotliwość takich wizyt mogłaby się przyczynić do zbytniego obciążenia organizmu (choć sauna jest zdrową formą wypoczynku, nie jest dla ludzkiego ciała czymś naturalnym).

Pojedyncza sesja w saunie nie powinna z reguły trwać dłużej niż 10-15 minut. Dużo zależy też od rodzaju sauny, z jakiej się korzysta i własnych preferencji oraz możliwości. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z sauną, może się okazać, że wystarczy Ci spędzenie w niej 5 minut. Najważniejsze, żebyś słuchała swojego organizmu i kiedy odkryjesz, że masz już dość, po prostu zakończ sesję. Warto też korzystać z przerw między poszczególnymi sesjami. Kiedy odpoczywasz od wysokiej temperatury, zdecyduj się też na uzupełnienie płynów – napij się wody, by nie doprowadzić do ewentualnego odwodnienia.

Jaka temperatura panuje w saunie?

Nie jest tajemnicą, że do sauny idzie się, by porządnie nagrzać ciało. Z tego powodu panuje tam bardzo wysoka temperatura, która jednak w odpowiedniej dawce, nie szkodzi ludzkiemu organizmowi, a nawet może wspomagać jego odporność. Jeśli chodzi o konkretny zakres temperatur, wiele zależy od rodzaju sauny:

  • sucha sauna fińska – panuje tam temperatura od 80 do 100 stopni Celsjusza;
  • sauna mokra – zwykle to od 40 do 60 stopni Celsjusza;
  • sauna parowa – tu temperatura powietrza osiąga wartości w przedziale od 45 do 60 stopni Celsjusza.

Zawsze uważaj na to, by dopasować temperaturę otoczenia do możliwości własnego organizmu. W przypadku pierwszych wizyt w saunie zadbaj o to, by temperatura była nieco niższa. Skoro nigdy nie miałaś do czynienia z takim doświadczeniem, nie możesz mieć przecież pewności, jak dokładnie zareaguje Twój organizm.

Kto nie powinien korzystać z sauny?

Nim w ogóle zdecydujesz się na korzystanie z sauny, upewnij się, czy nie ma dla Ciebie żadnych przeciwwskazań. Choć większość osób bez problemu może odwiedzać to miejsce, są też sytuacje, w których lepiej go unikać – dla dobra własnego zdrowia. Niezależnie od tego, czy masz jakieś obawy, czy po prostu nigdy wcześniej nie próbowałaś niczego podobnego, warto, byś skonsultowała chęć korzystania sauny z lekarzem.

Na wypoczynek w saunie nie powinnaś się na pewno decydować, jeśli:

  • jesteś przeziębiona, a zwłaszcza, gdy masz gorączkę, ponieważ wysoka temperatura powietrza może doprowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji nie tylko do zawrotów głowy, ale i do utraty przytomności;
  • właśnie przechodzisz chorobę zakaźną (musisz wiedzieć, że środowisko właściwe dla sauny sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów);
  • jesteś w trakcie okresu, a Twoje krwawienia są obfite, ponieważ wysoka temperatura panująca w saunie może je jeszcze nasilić;
  • cierpisz na choroby układu krążenia, choroby serca albo znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia udaru, ponieważ tak gwałtowne zmiany temperatury mogą dodatkowo osłabiać układ krążenia;
  • jesteś w ciąży.

Do sauny nie powinno się też zabierać dzieci.